Oliwa magnezowa jako sposób na niedobór magnezu

Oliwa magnezowa jako sposób na niedobór magnezu

We współczesnym świecie wiele osób sięga po preparaty uzupełniające magnez w codziennej diecie. Niedobór tego minerału może być spowodowany stylem życia (stres, złe nawyki żywieniowe, praca fizyczna, uprawianie sportów) lub może być następstwem innych chorób lub niedoborów. Hipomagnezemia może być jednak niebezpieczna i zakłócać pracę całego organizmu.

Magnez działa na organizm człowieka wielorako:

  • aktywuje enzymy;
  • uczestniczy w przemianie węglowodanów;
  • wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego;
  • reguluje ciśnienie tętnicze;
  • zmniejsza poziom cholesterolu (obniża prawdopodobieństwo wystąpienia miażdżycy).  

Poza tym magnez uczestniczy w syntezie kwasów nukleinowych oraz w procesie translacji. Pełni także ważną funkcję w procesie krzepnięcia krwi, wpływa na funkcję mięśni i zdrowie kości.

Jego niedobór objawia się przez wypadanie włosów, pogorszenie kondycji cery, łamanie paznokci, drganie mięśni, bóle głowy w tym migreny, pogorszenie kondycji mięśni i stawów, drżenie rąk, pogorszenie nastroju, problemy z koncentracją, senność i poczucie zmęczenia, zakłócenie rytmu serca w tym arytmie, zwapnienia stawów i powstające nowotwory, zakłócenie prawidłowych funkcji organizmu. 

Na rynku dostępnych jest szeroka gama produktów wspomagających uzupełnienie niedoborów magnezu. Są one dostępne w formie leków lub suplementów. Przybierają postać tabletek, kapsułek, proszku lub krystalicznej soli. Magnez dostępny jest jako chlorek magnezu, jabłczan magnezu, cytrynian magnezu, taurynian magnezu, węglan magnezu, siarczan magnezu, tlenek magnezu, asparaginian magnezu, glutaminian magnezu oraz w formie chelatu.

Jak wynika z przeprowadzonych badań oraz opinii ekspertów połowa do ¾ dorosłych Polaków zażywa różne suplementy diety. Częściej sięgają po nie kobiety. Sprzedaż suplementów w roku 2017 sięgnęła 4,4 miliardów złotych, a rynek ten rośnie o 8% rocznie. Stwierdzono, że 72 proc. Polaków zażywa suplementy diety. Najwięcej kupują ich osoby po 50. i 70. roku życia. Najchętniej kupowanymi suplementami są te zawierające magnez. Stanowią one 26 proc. całego rynku.

Opinia publiczna przypuszcza, że aż 60% Polaków może cierpieć na niedobór magnezu. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów pozwalających na leczenie takiego niedoboru lub suplementację magnezu, jednakże badania pokazują, że Polacy nie mają świadomości różnic pomiędzy lekiem a suplementem, w dodatku produkty nie są przyjmowane przez nich regularnie, a na półkach sklepowych obok wysoko przyswajalnych form magnezu stoją te mniej wartościowe, zachęcające ceną czy opakowaniem.

Dodatkowym problemem związanym z doustną suplementacją są kwestie związane z układem pokarmowym. Polacy są jednym z najbardziej nadużywających leków państwem w Unii Europejskiej. Nadużywanie preparatów farmaceutycznych jednak może wpływać niekorzystnie na mikroflorę jelit, wątrobę oraz żołądek, w związku z czym zaleca się rozsądne przyjmowanie takich wyrobów. 

Suplementacja doustna nie będzie więc odpowiednia dla każdego, szczególnie jeśli niedobór minerałów jest konsekwencją zakłócenia wchłaniania składników odżywczych przez układ pokarmowy. Chcąc dać alternatywę osobom, które nie mogą bądź nie chcą suplementować magnezu doustnie, a także dla osób borykających się z problemami stawowymi i kostnymi, z ciężko gojącymi się ranami, dla osób po radio i chemioterapii, ludzi starszych i dzieci oraz innych wrażliwych grup konsumentów stworzono oliwę magnezową, która jest roztworem chlorku magnezu o oleistej konsystencji, o której jest poniższy artykuł. 

Najpełniejszym źródłem biologicznie dostępnego magnezu jest hydrosfera złożona z oceanów i rzek. Morze Martwe, najgłębsze i najbardziej zasolone jezioro na ziemi, znane jest od czasów biblijnych ze swoich leczniczych właściwości.

W przeciętnie zasolonym morzu stężenie magnezu wynosi około 55 mmol/L, natomiast w Morzu Martwym stężenie magnezu wynosi 198 mmol/L i stale wzrasta z biegiem czasu. Dlatego skuteczność kąpieli w Morzu Martwym jest inspiracją dla przemysłu kosmetycznego. Postanowiono wykorzystać możliwość przezskórnej suplementacji tworząc nowe, bezpieczne
i skuteczne rozwiązania.

Jednym z preparatów, który daje możliwość transdermalnego uzupełniania poziomu magnezu jest właśnie oliwa magnezowa, będąca roztworem sześciowodnego i wody destylowanej. 

Dostarcza magnez do organizmu w wyniku absorpcji przez skórę. Działa również miejscowo wykazując korzystne efekty przy zastosowaniu na stan zapalny skóry.
Oliwa magnezowa może być wcierana w skórę lub może być dodatkiem do kosmetyku lub kąpieli wodnej. W przypadku bezpośredniego nanoszenia na skórę, preparat należy wcierać do momentu pojawienia się uczucia ciepła.  najlepiej i najszybciej wchłania się w miejscach, gdzie skóra jest cienka – okolice genitaliów, pachwin, głowy, szyi, tułowia, rąk i nóg. Skóra jest największym organem ciała, obejmującym około 1,8 m2 i stanowiącym około 10% całkowitej masy ciała przeciętnego człowieka.

Podstawową funkcją skóry jest zapewnienie ochrony w postaci bariery między ciałem a środowiskiem zewnętrznym. Bariera ta chroni przed przenikaniem promieniowania ultrafioletowego (UV), chemikaliów, alergenów i mikroorganizmów, a także przed utratą wilgoci i składników odżywczych ważnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. 

 

page1image256

Rysunek 8. Przekrój obrazujący budowę naskórka.

Źródło: M. Malinowska, J. Ogonowski, E. Sikora, Transport przeznaskórkowy aktywnych składników kosmetycznych, Wiadomości Chemiczne, wyd. 67, Kraków, 2013. 

Pierwszą warstwę skóry stanowi naskórek. Naskórek składa się z pięciu wyróżnionych struktur: rogowej, jasnej, ziarnistej, kolczystej i podstawnej. Poszczególne warstwy różnią się od siebie pod kątem budowy komórek, co dodatkowo utrudnia przenikanie substancji. Przestrzeń warstwy rogowej wypełnia wodno-lipidowy cement międzykomórkowy. Ma on za zadanie zatrzymanie substancji chcących wniknąć w skórę.

Zdolność wchłaniania przez zdrową skórę substancji z zewnątrz jest ograniczona. W związku z budową skóry nie tylko substancje szkodliwe są powstrzymywane przed przeniknięciem przez wewnątrz, ale występuje także trudność transportu korzystnych substancji. Problematyka wchłaniania składników aktywnych w głąb skóry jest głównym przedmiotem badań w dziedzinie kosmetologii i farmaceutyki. 

Dodatkowym czynnikiem warunkującym transport przez skórę składników aktywnych jest grubość warstwy rogowej naskórka, która różni się w zakresie od 10 do 80 μm.

Substancja aktywna, aby przeniknąć przez skórę może wchłonąć się przez naskórek, ale może też wniknąć w gruczoły potowe czy mieszki włosowe. Proces przebiega w trzech etapach, które przedstawiono na rysunku 9.

 

page1image256

Rysunek 9. Schemat transdermalnego przenikania substancji aktywnych.

Źródło: B. Kędzia, T. Wolski, Farmakoterapia skóry cz. 2. Przenikanie substancji przez skórę, Postępy fitoterapii, Lublin, 2019.

Warstwa rogowa naskórka jest najbardziej zewnętrzną warstwą  złożoną z martwych komórek (korneocytów). Powierzchnia składa się z około 15 do 20 warstw spłaszczonych komórek bez jąder i organelli komórkowych. Korneocyty są osadzone w matrycy lipidowej złożonej z ceramidów, cholesterolu i kwasów tłuszczowych. Warstwa rogowa działa jako bariera hydrofobowa, aby chronić tkankę podstawową przed infekcją, odwodnieniem, chemikaliami i stresem oksydacyjnym. Pokonanie tej warstwy w znacznych ilościach jest możliwe tylko w przypadku substancji lipofilowych. 

Ponieważ jednak martwe komórki górnej warstwy skóry nie zawierają funkcjonalnych transporterów magnezu, które nie zostały jeszcze szczegółowo zidentyfikowane, absorpcja magnezu może być możliwa tylko na niewielkim obszarze gruczołów potowych i mieszków włosowych. 

Niedawno opublikowane badanie wykazało, że jony magnezu mogą przenikać przez warstwę rogową naskórka, a skuteczność przenikania zależna jest od stężenia magnezu i czasu ekspozycji. Te dwa czynniki są wspomagane przez absorpcję przez mieszki włosowe. Potwierdził to również zespół Australijczyków pod kierownictwem N. Chandrasekarana ze School of Chemistry and Molecular Biosciences, Australian Infectious Diseases Research Centre, The University of Queensland. Postanowili sprawdzić, czy faktycznie chlorek magnezu rozpuszczony w wodzie jest w stanie przeniknąć przez barierę, jaką stanowi ludzka skóra. Dowiedli oni, iż jony magnezu są zdolne do przechodzenia przez warstwę rogową naskórka, a proces ten jest dodatkowo ułatwiony przez mieszki włosowe. Efektywność suplementacji zwiększy także pokrycie kilku obszarów ciała roztworem.

Oliwa magnezowa oraz kosmetyki z dodatkiem magnezu stają się coraz bardziej popularne ze względu na rosnące zapotrzebowanie na suplementację magnezu oraz możliwość innej drogi podania. Warto sięgać po dobrych i sprawdzonych producentów bądź przyrządzić własną oliwę magnezową w domu. Dodatkowo można wspomagać się kąpielami stóp w soli magnezowej.  

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl