Wiosenne oczyszczanie organizmu

Wiosenne oczyszczanie organizmu

Zima w tym roku nie chce odpuścić. Wczoraj mieliśmy pierwszy dzień wiosny, a temperatura na zewnątrz nie zachęcała do zmiany zimowej kurtki i czapki na coś lżejszego. Warto już jednak pomyśleć o małym wiosennym detoksie dla naszego organizmu.

Dlaczego warto oczyścić organizm?

Po zimie często jesteśmy ociężali, zaspani i zmagamy się z kilkoma nadprogramowymi kilogramami. Do tej pory nasza dieta mocno różniła się od tej wiosennej i letniej, która zazwyczaj obfitowała w świeże zielone warzywa i soki owocowe. Zimą chętniej sięgamy po bardziej tłuste pokarmy, które nas nasycą na dłużej. Z ochotą dolewamy sobie syropu malinowego czy miodu, by herbata miała silniejsze właściwości rozgrzewające. To wszystko skutkuje jednak większą ilością cukru oraz tłuszczu w diecie i w efekcie zwiększoną masą ciała. Większa ilość niezdrowych pokarmów skutkuje też nagromadzeniem w organizmie toksyn i szkodliwych metabolitów, które mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie. Nasza skóra i włosy też pozostawiają wiele do życzenia. Włosy są zniszczone i łamliwe oraz wypadają w nadmiernych ilościach. Skóra z kolei jest mocno przesuszona i podrażniona, miejscami popękana i zaczerwieniona. Odpowiednia dieta i suplementacja pozwoli jej na odnowę, jakiej potrzebuje.

Po pierwsze: woda

Woda pomaga usunąć z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii i toksyny. Zimą nie pijemy wody w wystarczających ilościach, nie odczuwamy też takiego pragnienia. Organizm człowieka składa się w 60-70% z wody. Jest ona niezbędna do przeprowadzania wszystkich procesów życiowych. Zbyt niska podaż płynów może powodować zmęczenie, bóle głowy, zaparcia oraz suchość i podrażnienie skóry. Dlatego pamiętajmy, by pić codziennie co najmniej 2 litry wody, również w postaci herbatek owocowych i ziołowych.

Po drugie: błonnik

Odpowiednia ilość błonnika w diecie pozytywnie wpływa na pracę przewodu pokarmowego. Zapobiega zaparciom, poprawia przemianę materii oraz wspomaga proces oczyszczania organizmu poprzez wydalanie szkodliwych metabolitów. Nie warto stosować leków przeczyszczających, skoro odpowiednia podaż błonnika może pomóc nam pozbyć się toksyn w zdrowszy sposób. Błonnik znajdziemy w owocach, warzywach, produktach pełnoziarnistych, otrębach czy nasionach roślin strączkowych. Można też wspomóc się gotową mieszanką błonnika np. błonnik witalny zawiera mieszankę ziaren babki jajowatej i babki płesznik. Wystarczy tylko zalać odpowiednią ilość wodą, odczekać do momentu wytworzenia się swoistego kleiku i wypić.

Po trzecie: cytryna

Szklanka wody z połową wyciśniętej cytryny wypita na czczo rano może zdziałać cuda:

  • pobudza wydzielanie enzymów trawiennych, dzięki czemu poprawia przemianę materii i zapobiega zaparciom,
  • pobudza pracę nerek, wspomagając proces detoksykacji,
  • korzystnie wpływa na odporność, dzięki dużej zawartości witaminy C,
  • ma zbawienny wpływa na wygląd naszej skóry, gdyż witamina C pobudza naturalną syntezę kolagenu, który odpowiada za jędrność i młodość skóry,
  • wspomaga odchudzanie,
  • dodaje energii.

 

Po czwarte: kuracja ziołowa

Istnieją zioła, które w naturalny sposób mogą pomóc nam w oczyszczeniu organizmu po zimie. Należą do nich m.in. liść pokrzywy, korzeń mniszka lekarskiego czy brzoza.

Pokrzywa - ma właściwości moczopędne, dzięki czemu wspomaga wydalanie szkodliwych produktów przemiany materii czy złogów kwasu moczowego. Przeciwdziała gromadzeniu się wody w organizmie. Jest pomocna przy chorobach nerek oraz stanach zapalnych dróg moczowych. Pokrzywa poprawia też przemianę materii oraz zapobiega anemii, dzięki bogactwu witamin i minerałów. Napary z pokrzywy stosowane zewnętrznie i wewnętrznie pomagają w walce z problemami skórnymi, czy wypadającymi włosami.

Mniszek lekarski – pobudza wytwarzanie żółci przez wątrobę oraz jej przepływ. Wpływa na zwiększenie wydzielania soku żołądkowego, poprawiając trawienie. Wykazuje działanie moczopędne, oczyszczając i odtruwając krew. Może wspomagać odchudzanie dzięki obecności inuliny, która hamuje łaknienie i zwiększa uczucie sytości po posiłku.

Brzoza – to drzewo ma dwa surowce, które mogą pomóc nam w detoksie organizmu. Możemy wypić herbatkę z liści brzozy, która działa moczopędnie oraz odtruwająco lub kupić gotowy sok z brzozy. Sok pozyskuje się z pnia drzewa. Wypływa on naturalnie wiosną i ma wiele właściwości zdrowotnych. Wzmacnia organizm, reguluje przemianę materii oraz dzięki bogactwu przeciwutleniaczy wykazuje działanie zwalczające wolne rodniki.

 

Dodatkowe zalecenia podczas przeprowadzania detoksu:

  1. Zrezygnujmy z ciężkostrawnych dań. Postarajmy się ograniczyć smażenie na rzecz produktów gotowanych na parze lub pieczonych bez użycia tłuszczu.
  2. Wprowadźmy do naszej diety większą ilość warzyw i owoców, z naciskiem na te pierwsze. Wybierajmy warzywa zielone, które dzięki zawartości chlorofilu dodatkowo wspomogą proces oczyszczania.
  3. Zrezygnujmy z soli, która sprzyja gromadzeniu się wody w organizmie.
  4. Zrezygnujmy na jakiś czas za słodyczy i cukru. Gdy przyjdzie nam ochota na coś słodkiego sięgnijmy po surowe lub suszone owoce. Z tymi drugimi jednak ostrożnie, gdyż często są dosładzane.
  5. Ograniczmy alkohol i najlepiej zrezygnujmy z palenia papierosów.
  6. Unikajmy żywności przetworzonej, sami przygotowujmy posiłki. Wtedy wiemy, co dokładnie ląduje na naszym talerzu.
  7. Ograniczmy ilość spożywanej kawy i herbaty na rzecz wody i naparów ziołowych.
  8. Pamiętajmy o ruchu. Nie musimy od razu katować się na siłowni. Na początek wystarczy, gdy co drugi dzień wykonamy kilka przysiadów, podskoków, skłonów oraz 2 razy w tygodniu wybierzemy się na długi spacer.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl